Amíg egy kisvállalkozó csak egy dologgal fogalakozik, addig egyszerűen tudja mérni a vállalkozása jövedelmezőségét, hiszen egymás mellé állítja a kibocsátott és a befogadott számláit, a kapott eredményből levonja a fizetendő járulékokat, a saját bérét, kalkulálja a nyeresége után fizetendő adókat, s ha nagyon precíz akar lenni, számításba veszi az általa használt eszközök avulási költségeit is. Általában ilyenkor a fizetendő és befolyó számlák követésével, a kintlévőségek kezelésével sem szokott gond adódni.
De mi történik akkor, ha a vállalkozó újabb dologba fog, és a költségek és bevételek is keveredni kezdenek a fejében? Az aprólékos munkát kedvelő vállalkozó ilyenkor szépen egy táblázatba foglalja a különféle költségeit, mellé írja a fizetési határidőket, esetleg még a tevékenységek alapján is csoportosítja. Azonban tapasztalataim szerint nagyon kevés olyan vállalkozó van, aki a saját vállalkozására ilyen adminisztrációs rendszert alakít ki fokozatosan a cég növekedésével párhuzamosan.
A vállalkozók zömében ilyenkor összeszedik havonta a számláikat, leadják a könyvelőnek, aki rá néhány hétre – jó esetben – egy főkönyvi kivonat formájában tájékoztatja a cég vezetőjét a vállalkozás eredményeiről. A könyvelés adatai nagyon fontosak, azonban jóval az után készülnek el, miután a cégvezető döntési helyzetekbe kerül. Mindemellett nem ad választ nagyon sok kérdésre.
S hogy mik is lehetnek ezek a kérdések? A teljesség igénye nélkül:
A fent felsorolt kérdésekre választ kaphat a vállalkozás különböző vezetőitől is, akik a saját adataikat használva készítenek kimutatásokat. Azonban ha folyamatosan és összefüggéseiben is szeretné látni a különféle tevékenységit és azok egymásra gyakorolt hatásait, itt az ideje egy kontrolling rendszer bevezetésének.
A jó kontrolling rendszer nagyon nagy előnye,
hogy az egyes területektől függetlenül,
objektíven méri az eredményeket,
összehasonlíthatóvá teszi a különféle adatokat.
A jó kontrolling rendszer nagyon nagy előnye, hogy az egyes területektől függetlenül, objektíven méri az eredményeket, összehasonlíthatóvá teszi a különféle adatokat.
Sokszor kérdezik tőlem, hogy mekkora az az árbevétel, amikor már kontrolling rendszert kell bevezetni. Erre nincs egyértelmű válasz, mert ez függ az iparágtól, a termék vagy szolgáltatás értékétől, bonyolultságától… és még rengeteg mindentől. A kontrolling rendszer kidolgozásának akkor jön el az ideje az Ön vállalkozásában, amikor már nem látja tisztán honnan is származik a nyeresége és hová folyik el a pénze.
A legoptimálisabb azonban ha a vállalkozás elkezdésekor már végiggondolja, hogy miként is szeretné látni a cége életét, milyen eredményeket szeretne elérni, s ezeket hogyan tudja egyszerűen de átláthatóan folyamatosan követni. A kontrolling tulajdonképpen itt kezdődik.
Mezőné Implom Eszter
kontroller